V okolí se nachází několik zajímavých míst a památek, které si jistě zaslouží zmínku na našich stránkách.
Hrad Bítov
Patří mezi nejstarší české hrady a je výjimečný svojí polohou – stojí na ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Želetavka. Bítov je proslulý největší sbírkou vycpaných psů v Evropě. Na malé i velké návštěvníky na Bítově čeká kromě prohlídky hradu také ZOO barona Haase. Zde se také natáčely pohádky Tajemství staré bambitky a Sen o krásné panně.
Zřícenina Cornštejn
Romantická zřícenina postavená v 1. polovině 14. století se nachází na vrcholku kopce, jejž obtéká řeka Dyje. Cornštejn kdysi sloužil jako pevnost (byl dobyt v roce 1465), dnes si návštěvníci mohou prohlédnout zbytky zdí, hradní sklepení a vychutnat si nádherný výhled na okolí. Na této zřícenině se natáčely pohádky Nebojsa a Císař a tambor.
Zámek Vranov nad Dyjí
Barokní zámek získal svoji současnou podobu přestavbou na konci 17. století. Jeho dvorním architektem se stal světoznámý Jan Fischer z Erlachu, který vytvořil sál předků, jednu z nejzajímavějších prostor vranovského zámku. Kromě prohlídky zámeckého interiéru se mohou návštěvníci podívat také do kaple. Natáčel se zde film XXX a pohádky jako Nesmrtelná teta a Andělská tvář.
Claryho kříž
Místo, kde je postaven Claryho kříž, je oblíbenou vyhlídkou místních obyvatel i návštěvníků Vranova. Nachází se na lesním výčnělku naproti hrázi přehrady. Kříž nechal postavit někdejší majitel vranovského panství Stanislav Mniszek na památku svého přítele Karla Claryho.
Pevnostní muzeum Vranov
Ve Vranově nad Dyjí byl v letech 1935-1938 vybudován ochranný pás bunkrů, z nichž 19 zůstalo nezničeno. Pás malých železobetonových staveb se táhne od zámku až k přehradní hrázi. Bunkry jsou volně přístupné a ve třech, které jsou v blízkosti vranovského zámku, je možná prohlídka dobového vybavení.
Rozhledna Rumburak Bítov
První znojemská rozhledna s výškou 30 metrů je nejvyšší a nejmohutnější rozhlednou na jižní Moravě. Z ochozu rozhledny, která je v nadmořské výšce 500 m. n. m., je možné vidět hrady Bítov a Cornštejn a část Vranovské přehrady, za dobrého počasí dokonce i Alpy. Hned u rozhledny se nachází restaurace.
Národní park Podyjí
Národní park Podyjí nabízí nespočet zajímavých cyklistických a turistických stezek po místních krásách. Nádherné vyhlídky, tajuplné zříceniny, ale i přírodní rarity – to vše láká návštěvníky, aby se do Podyjí znovu a znovu vraceli. V národním parku Podyjí se nachází několik chráněných zón.
Hardeggská vyhlídka
Vyhlídka se nachází na česko-rakouských hranicích a skýtá nádherný výhled na rakouské město a hrad Hardegg. Z této vyhlídky je možné si prohlédnout zákruty řeky Dyje. Na tuto vyhlídku se dá dostat pouze pěšky nebo na kole – jakákoliv motorová vozidla jsou zakázaná!
Králův stolec
Vyhlídka na okraji národního parku Podyjí je místem hojně navštěvovaným – ti, kteří se na Králův stolec vydají, nebudou litovat. Na vyhlídku vede dlouhá lesní cesta, na jejímž konci se rozprostírá malebný obrázek meandrujícího koryta řeky Dyje. Na vrcholku skály stojí dřevěný altánek.
Nový hrádek
Zřícenina Nového Hrádku se nachází v srdci Národního parku Podyjí. Je neobyčejný tím, že se jedná o tzv. dvojhrad, neboli o hradní dvojici. Ve chvíli, kdy starší hradní komplex nevyhovoval, byl postupně opuštěn a v jeho těsné blízkosti vznikl nový. To, že se dochovaly oba hrady, je vzácností.
Vinice Šobes
Vinice Šobes je jednou z nejcennějších vinařských lokalit v České republice, která se navíc nachází přímo v Národním parku Podyjí. Jedinečné mikroklima Šobesu ovlivňuje i řeka Dyje. Oblast je již dlouhá staletí využívána pro pěstování vinné révy. V létě je zde možnost ochutnání vzorků vína.